Swimming


Cluster Swimming 2018

We had a great morning at the Cluster swimming on Friday 6th April. We had some great great results, and all the children who participated should be very proud of themselves!


 Event   Placing    
 Year 4 Boys - 50m Free    3rd - Jethrow Yoon
 Year 6 Boys - 50m Free          1st - Kenneth Wang
3rd - Theo Morse 
 Year 5 Girls - 25m Fly1st - Ryen Anderson 
 Year 5 Girls - 25m Free3rd - Ryen Anderson 
 Year 6 Boys - 25m Free1st - Kenneth Wang 
 Year 6 Boys - 25m Back3rd - Kenneth Wang 
 Year 4 Girls - 25m Breast     3rd - Reed Anderson 
 Year 4 Boys - 25m Breast1st - Jethrow Yoon 
 Year 6 Boys - 75m Medley    3rd - Kenneth Wang 
 4 x 25m Year 4 Girls Free Relay    3rd - Reed Anderson, Lily Schiess, Polina Klimova, Veronika Meshkova
 4 x 25m Year 6 Boys Free Relay1st - Kenneth Wang, Theo Morse, Ryan Burke, Mario Maurovich 


.



Swimming Timetables Y5/6 and Y2

Wednesdays - 26 July, then 2, 9, 16, 23, 30 August

 

Bus@Pinehill

Swimming Time

Bus@MISH

Y2 Class

Y5/6 Class

9.45

10.00 - 10.30

10.45

R13

R2

10.15

10.30 - 11.00

11.15

R8

R15

 

BREAK

 

 

 

11.00

11.15 - 11.45

12.00

R4

R16

11.30

11.45 - 12.15

12.30

 

R6

 

BREAK

 

 

 

1.00

1.15 - 1.45

2.00

 

R7

1.30

1.45 - 2.15

2.30

 

R18

There will be a FOURTH instructor available to help Y5/6 non-swimmers

 


Swimming Timetable Y3 and 4

Tuesdays - 25 July, then 1, 8, 15, 22, 29 August

 

Bus@Pinehill

Swimming Time

Bus@MISH

Y3 or 4 Class

9.00

9.15 - 9.45

10.10

R17

9.30

9.45 - 10.15

10.30

R10

10.00

10.15 - 10.45

11.00

R12

 

BREAK

 

 

10.45

11.00 - 11.30

11.55

R  9

11.15

11.30 - 12.00

12.15

R  11

11.45

12.00 - 12.30

12.45

R  14


Cluster Swimming - Tuesday 4 April 2017

Held at Northern Arena, Silverdale

 


        

                                                  

Results - 2017

Medley Relay - 1st Place   
Kyel Anderson, Ryan Burke, Tai Rhodes, Grace Shen

                  50m Freestyle                         
Year 4 - 1st Ryen Anderson
Year 5 - 2nd Theo Morse, 3rd Ryan Burke
Year 6 - 2nd Tai Rhodes

25m Backstroke 
Year 4 - 3rd Maia Boyle
Year 5 - 1st Ruslan Dolguilev, 2nd Ryan Burke
Year 6 - 3rd Brenna Johnson

75m Individual Medley
Year 6 - 3rd Kyel Anderson

25m Freestyle
Year 4 - 1st Ryen Anderson
Year 6 - 1st Grace Shen

25m Breaststroke
Year 5 - 3rd Kyle Buenaflor

25m Butterfly
Year 5 - 2nd Ryan Burke, 3rd Theo Morse
Year 6 - 1st Tai Rhodes, 2nd Kyel Anderson

Year 5 Freestyle Relay - Boys - 2nd Place
Ruslan Dolguilev, Ryan Burke, Theo Morse, Kyle Buenaflor